Mi az a chatGPT, miért érdemes foglalkoznunk vele, és milyen módon alakítják át az AI kép-és szöveggenerátorok a világot? A bejegyzés első publikálása 2022. november végén történt.
Mi az a ChatGPT?
A ChatGPT – vagy ahogy önmagát hívja: Assistant (asszisztens) – az OpenAI legújabb dobása, mely az utóbbi napokban óriási zajt generált Twitteren elképesztő használhatóságának köszönhetően. A GPT a Generative Pretrained Transformer rövidítése, amely egy nagy, előre tanított nyelvi modellt jelent. Képes generatív feladatok megoldására, például a szöveg generálására, fordításra vagy a szöveg elemzésére egy beírt vagy bemásolt szöveg, szógyűjtemény vagy akár programozási kódrészlet alapján.
Nem véletlenül őrült meg az internet tőle: Egyértelmű hibái és pontatlanságai ellenére egy olyan jövőt vetít előre, ahol személyre szabott AI mentoroknak “szervezik ki” az emberek a mentális tevékenységeik egy részét, legyen szó munkáról vagy szórakozásról.
Nézzünk is egy példát! Az előző mondat írásakor nem jutott eszembe a “mentális” szó, ezért megkérdeztem a ChatGPT felületén, hogy mi az agyunkkal végzett munka összefoglaló neve magyarul vagy angolul. A válasz:
Nézzünk még pár változatos kérdés-választ a teljesség igénye nélkül. A képekre nem fért rá a teljes válasz, de a lényeg ennyiből is látható. Nagyításhoz a szöveg fölé katt:
Nem tökéletes – még.
Egy alkalommal ragaszkodott hozzá, hogy Magyarország a Szovjetunió része volt, máskor általános iskolás számolási feladatot nem tudott megugrani, majd egy programozási kérdés során nem tudtuk eltántorítani egy olyan megoldástól, amely nem működött.
Első használat előtt fel is hívják a figyelmünket a rendszer korlátaira: Hibás válaszok lehetnek, nem lát az internetre (elméletileg… gyakorlatilag pedig de), tilt bizonyos témákat. Gyakori az ismétlés, és a hosszú de valójában semmit nem mondó szöveg, amit “bullshit generator”, “bullshit cannon” néven illetnek a felhasználók Twitteren. Okos körbejárással ezen korlátok nagy részét a profik már most ki tudják küszöbölni. Az eredmények pedig még a gyermekbetegségek ellenére is döbbenetesek.
Frissítés: A magyar média majdnem egy héttel a ChatGPT nyilvánossá tétele után reagálta le a hírt, nincsenek tőle elájulva, és szerintük csak beadandók bevezetőjének megírásához alkalmas.
Perplexity, Bing, Bard – Ingyenes alternatívák
A ChatGPT prémium funkciói közül jónéhány ingyenesen is elérhető a részben vagy egészben szintén OpenAI modelleket használó Perplexity és Bing felületén is. A nagy konkurencia próbálkozása, a Bard is megér egy tesztelést.
A ChatGPT használata
Egyelőre bárki ingyen játszhat az eszközzel, mindössze egy regisztrációra, majd belépésre van szükség a https://chat.openai.com/chat oldalon a ChatGPT hozzáféréshez. Az oldal alján lévő szövegmezőbe írjuk a kérdésünket, és indulhat a buli. Ingyenes és fizetős (premium hozzáférés) verzió is elérhető, köztük a különbség gyorsaságban, funkcionalitásban van.
Nem is olyan egyszerű jól kérdezni – Prompt Engineering
Már most látható, hogy a képgenerálás (pl. DALL-E, Midjourney, Stable Diffusion) és a szöveggenerálás esetében is ég és föld a különbség egy jó és egy rossz “prompt”, bemenő parancs között. Ha az AI eszközök fejlődésének üteme az utóbbi hónapokban látott sebességgel halad tovább, a Prompt Engineering akár önálló szakmává válhat, hiszen tudni kell jól kérdezni, hogy kiaknázható legyen az AI hatékonyságnövelő potenciálja.
ChatGPT potenciálja – Megváltozik a tanulás, a tartalomgyártás, a programozás
Képzeld el, hogy gimnazista korodban a francia forradalomról tanultok, de néhány részlet nem világos, vagy szeretnél egy bekezdésnél többet tudni egy-egy szereplőről. A kérdéseidet felteheted az AI-nak, mintha a tanártól kérdeznéd, és részletes válaszokat kapsz rájuk, sőt, beadandókhoz, feladatokhoz is generáltathatsz szöveget. És a diákok fognak is, ez nem kérdés. Van értelme a tanároknak beadandókat olvasgatni, ha 95%-ban AI generálta őket?
Az online tartalomgyártást már most megváltoztatták az AI eszközök: SEO optimalizált szöveg, tweet, facebook bejegyzés generálható az egyébként szükséges idő töredéke alatt. A Google kénytelen lesz valamilyen módon felismerni a generált szövegek arányát az oldalakon, hogy ne csökkenjen jelentősen az elől lévő találatok minősége és ezzel a kereső használhatósága.
Az AI szöveggenerálás lehetővé teszi, hogy a programozók gyorsabban és hatékonyabban írjanak kódot, mivel az AI segítségével automatikusan létrehozhatnak kódrészleteket, szöveges dokumentációkat, teszt eseteket és egyéb szöveges tartalmakat. Ez a folyamat megkönnyíti a programozók munkáját, és segít csökkenteni a hibák számát is. Emellett az AI szöveggenerálás lehetővé teszi, hogy a programozók még összetettebb és bonyolultabb rendszereket hozzanak létre. – Ezt a blokkot egy szó kivételével a ChatGPT írta.
A fő probléma jelenleg az, hogy a kérdések minősége miatt lehet, hogy egy 10-ből 6 kérdésünkre tökéletesen használható, pontos választ kapunk, négyre pedig pontatlan bullshitet. Emiatt munkához csak úgy használható, ha ellenőrizzük a válaszokat, ez pedig az időmegtakarítás mértékét csökkentheti, vagy akár nullázhatja is.
A futuretrends.hu oldalon főleg technológiával és befektetéssel kapcsolatos bejegyzéseket találsz, melyek ismeretterjesztési céllal születnek.