2021 márciusának közepére az NFT mánia először érte el a mainstream szakaszt, minden második tartalomgyártó beszámolt róla, és már a magyar pénzügyi és hagyományos média ingerküszöbét is megütötte a jelenség. Nem is csoda: 70 millió dollárnak (~21.5 mrd Ft) megfelelő ethereumért kelt el egy “digitális festmény”, egy 5000 darabból álló mozaikot ábrázoló token az Ethereum blokkláncon.
2022 tavaszára a legnépszerűbb kollekciók darabjai százszorozódáson voltak túl. Számtalan projekt eltűnt a süllyeszőben, néhány másik pedig megjósolhatatlan magasságokba emelkedett és globális hírnévre tett szert. Az NFT technológia felhasználási területei azonban egyre sokrétűbbek, és habár a piaci aktivitás ciklikus, meg vagyunk győződve róla, hogy az NFT-k hosszú távon is velünk maradnak. Idővel pedig a mindennapok részévé válnak.
Az őrületben való részvételhez egy vagy több Ethereum tárcára, némi ethereum (ether, ETH) kriptopénzre van csak szükséged. Részletes információ a kellékekről ebben a fejezetben. Soha ne kockáztass többet, mint amit el tudsz bukni!
A bejegyzés 2021. március óta rendszeresen frissül. Ha érdekel ez a világ, tarts velünk Twitteren!
Tartalomjegyzék
Mi az, hogy NFT? – Alapok, árak, kritikák
NFT mint hitelességi tanusítvány
Hype és FOMO piac 2021-ben
Mire jók egyáltalán? Felhasználási példák ma és a jövőben
Közösségi NFT-k – Tagsági kártya reloaded
Pénzkeresés játékkal: NFT-k a Play-to-Earn játékokban
NFT mint státusszimbólum
Kollekciók értékelése
Szerzői jogok
Induló művészek és kollekciók kockázata
Tranzakciós költségek, fenntarthatóság, alternatív blokkláncok
Kellékek
Hogyan lesz egy saját készítésű NFT értékes vagy legalább eladható?
NFT készítés és eladás – Lépésről lépésre
Vásárlás és platformok
Mi az, hogy NFT?
Az NFT a Non-fungible token rövidítése, magyar fordítása “nem helyettesíthető token”. A token jelentése kb. zseton, ebben az esetben pedig az általában Ethereum blokkláncot használó alternatív kriptovalutákat (és azok egységeit) jelenti. Az NFT-k esetében azonban nem egy új kriptovaluta a token, hanem az adott digitális, de véges darabszámú vagyontárgy egy egysége.
A nem helyettesíthető voltának itt kezdődik az értelme: két különböző fajta NFT mindig egyedi. Nem helyettesíthetők egymással, mint ahogy helyettesíthető például 1-1 ezer forintos bankjegy, 1-1 bitcoin, vagy 1-1 db másfél literes Mizse ásványvíz.
Tehát a fenti 70 milliós példában az egy darab elkészült digitális műalkotás tulajdonjogát egy egyetlen darabos NFT reprezentálja, hiába lehet egyébként végtelen darab másolat a képről.
Javaslom, hogy folytassuk a Coldfusion videójával, ami angol nyelven egész jól összefoglalja, hogy mi ez, ráadásul remek kritikákat, illetve jövőbeli felhasználási módokat is bemutat:
Hitelességi tanusítvány
Az NFT definíciója a videóban egészen pontosan “digitális hitelességi tanúsítvány, amely nem másolható, és egyedi (vagyon)tárgyak tulajdonjogát garantálja”.
A témában gyakran emlegetett Mona Lisa példa így hangzik: Attól függetlenül, hogy a világ leghíresebb festménye millió példányban le lett másolva, fotókon, másolatokon és képeslapokon szerepel, az eredeti alkotás értéke továbbra is felbecsülhetetlen, és továbbra is a Louvre vagy a francia állam tulajdona marad.
Egy véges darabszámú NFT – legyen az egy digitális képhez, egy internetes játékbéli tárgyhoz, vagy egy valóságban létező oldtimer autóhoz kötve – attól még nem fog kevesebbet érni, hogy lehet róla másolatot vagy fotót készíteni. Ez a három példa már jól mutatja, hogy más-más felhasználási módjai lesznek a különböző típusú NFT-knek és csak évek távlatából tudjuk majd eldönteni, hogy ezek közül melyik volt maradandó.
Brutális pénzekért kelnek el
A bevezőben említett indokolatlanul nagynak tűnő összeg csak a jéghegy csúcsa, ami azért ennyire kirívóan sok (és itt maga a műalkotás is kiemelkedő minőségű) mert a befektetők arra is fogadtak, hogy a most tapasztalható NFT mánia egy világszintű digitalizációs-blokklánc forradalomba csap át. Ha ez így lesz, akkor ez a kép és ez az adásvétel az egyik első nagy mérföldkő lehet, amelyre az utókor emlékezni fog. Akkor pedig az alkotás sokkal többet fog érni, mint ma.
Sokkal rövidebben összefoglalva: spekuláció és státusz. A saját véleményünk, hogy mivel szinte az összes NFT adás-vétel $ETH-ben történik, rengetegen költik most a pénzüket olyanok, akik még ezredennyiért vásárolták tele magukat ETH kriptovalutával és “nem érzik” a dollármilliók súlyát.
Cryptopunks, majd BAYC, majd…
Jelen cikk első publikálásakor (2021. március) pont elkelt a képen láthatókhoz hasonló egyik pixel portré kb négyszázmillió forintért. A Cryptopunks darabok ára ciklikusan mozog, nagyjából három havonta újra és újra keresettek lettek, és egyre többen figyeltek rájuk – például Jay-Z is bevásárolt 126 000$ körüli áron.
A következő kép az óriási forgalmat bonyolító Opensea áruházból származik, ahol a kollekciókon és egyéb műalkotásokon kívül például benépesülni készülő virtuális világokhoz (Decentraland, The Sandbox, Cryptovoxel, Town Star, stb.) lehet földterületet, ruhát, tárgyakat vásárolni:
És hogy egy közelebbi példát is mutassunk, a következőt egy nemzetközileg elismert magyar fotó/photoshop művész osztotta meg még 2021-ben, akinek egyébként tényleg nagyon jó, szürreálisba csapó munkái vannak:
Lehetne még egy rakat példát hozni, de a lényeg annyi, hogy külső szemlélő számára érthetetlen összegekért kelnek el digitális műalkotások tulajdonjogai.
2021. elején még arra számítottunk, hogy az őrület előbb-utóbb várhatóan alábbhagy, hogy aztán néhány éven belül már sokkal érthetőbb felhasználási módokkal együtt éledjen fel újra. A valóság ezzel szemben egy év alatt azt mutatta, hogy a piac nem csak forgalom és árak tekintetében ciklikus, de abban is, hogy éppen milyen típusú NFT-k “mennek”.
De mire jó ez? – Felhasználási példák ma és a jövőben
Az internetes cikkekben és közösségi felületeken magyarázatként az őrületet és az adócsalást emlegetik leggyakrabban. Nyilván mindkettő van benne, de ennél sokkal messzebre mutató felhasználási lehetőségei is vannak a területnek, melyek erősen illenek a “minden digitalizálódik” trendbe. Például:
- Domain nevek és olvasható Ethereum címek vásárlása tárcából, egyéb regisztráció nélkül, pl.: https://ens.domains/
- Fedezetként decentralizált kölcsönökhöz
- Autó és ingatlan regisztrációs adatok blokkláncra írva, tokenként tárcában tárolva
- Tagsági NFT. Limitált darabszámú közösségi token, amelyet például egy weboldalon vagy egy offline rendezvényen bemutatva bizonyos exkluzív szolgáltatások válnak elérhetővé. Pl.: Bored Ape Yacht Club, Poolsuite, LinksDAO
- Céges branding – Virtuális cuccok céges logóval/designnal. Ezek lehetnek spekulációs célból gyűjthető tárgyak, lehetnek “használati tárgyak” virtuális játék világokhoz. Példa: NBA TopShot, Nike RFTK
- Személyes márka kihasználása *bármilyen* digitális termék gyártására és eladására a követőknek: William Shatner, Logan Paul, Grimes
- Közösségi forrásbevonás és egyúttal közösségépítés egy meghatározott képzőművészeti, szórakoztatóipari vagy akár közösségi cél köré.
Ide még érdemes megjegyezni, hogy a Facebook és az Apple is AR/VR szemüvegen fejesen dolgozik, Zuckerberg szerint ez lesz a következő nagy platform az okostelefonok után. A márkák ekkor egyszínű vagy QR kódokkal ellátott ruhákon AR-ben megjelenő digitális tartalmakat gyárthatnak, melyek mozoghatnak, színt válthatnak, vizuálisan karcsíthatnak, stb. Egészen új dimenziói nyílnak meg a ruházkodásnak, a brandingnek és a tartalomgyártásnak.
Vajon eljutunk egyszer odáig, hogy például ingatlanok tulajdonjoga lesz tokenizálva, és a néhány tulajdonos automatikusan részesül a havonta beérkező bérleti díjból? A tulajdonjog részeit jelképező tokenek pedig tőzsdén adhatók és vehetők lennének, az aktuális értéke pedig nyilván a piaci viszonyok, bérlő stabilitása, környék menősége alapján változhat.
Közösségi NFT – Az ultimate tagsági kártya
Részletes bejegyzésünk a témában a Poolsuite és a közösségi kastélyvásárlás bemutatásán keresztül.
“Az NFT-k alkalmasak modern tagsági kártyának is. Ha rendelkezel egy adott tokennel, tag leszel egy zárt közösségben. Beléphetsz egy online felületre, ahová mások nem. Nem kell hozzá regisztráció, csak egy tárca és egy aláírás. Ugyanígy offline eseményekre is beléptethetők az emberek. A tagok automatikusan juttatásokban részesülhetnek, kedvezményeket és valóban limitált ajánlatokat kaphatnak.
A tagok legtöbbször hozzáférnek valamilyen privát kommunikációs csatornához (discord vagy telegram), ahol közösen agyalhatnak, infót oszthatnak meg vagy dolgozhatnak. (…) belsős infókkal, korai hozzáféréssel rendelkeznek más projektekhez, nft kibocsátásokhoz. Befektetőkhöz, mentorokhoz, szakemberekhez férnek hozzá. “
Pénzkeresés Play-to-Earn játékokkal
Az NFT-k jelentik a play-to-earn blokklánc játékok alapköveit. Kriptotárcákban tárolt földterületek, kártyák és az egyes játékokhoz tartozó tokenek mind való világbeli értékkel is bírnak. A kép persze nem fekete-fehér, és itt is jelentős kockázattal kell számolnunk.
Arra számítunk, hogy a következő években ezekben a játékokban és virtuális világokban párhuzamos gazdaságok alakulnak ki, és világszerte milliók fognak játékokban dolgozni és pénzt keresni. Részletes bejegyzésünk konkrét számokkal, veszélyekkel, befektetési szempontú értékeléssel: Mindent a Play-to-Earn blockchain játékokról
NFT mint státusszimbólum az online világban
Az NFT és a kripto szektor elsőszámú kommunikációs platformja és agórája a Twitter. A Twitter szeptember végén leplezte le, hogy hamarosan lehetőség nyílik “profilkép verifikációra”, azaz NFT-k közvetlenül a tárcából történő megjelenítésére a fiók profilképén.
Így az NFT profilképekkel villogó tartalomgyártók, véleményvezérek és hírességek megmutathatják elköteleződésüket egy-egy projekt vagy web3 közösség iránt, marketing tevékenységet végezhetnek vagy további követőket szerezhetnek az adott projekt iránt érdeklődő közönségből. A pszeudoním tartalomgyártók számára például egy kézenfekvő követőgyűjtési forma lehet az adott NFT közösség tagjait megcélozni a profilképük validált megváltoztatásával. Ez egyébként már most is zajlik, follow-ok és interakciók tömegével köszöntik a közösségek új tagjaikat.
Korábban már szó volt róla, hogy a külsős szemmel indokolatlanul magasnak tűnő NFT árak mögött az (is) áll, hogy a vásárlók évekkel ezelőtt, a mostani árfolyam akár ezredén vásároltak be Ethereum kriptovalutából. Azt is érdemes megemlíteni, hogy a drágább kollekciók darabjait digitális értéktárolónak is veszik a szektorba csak most érkező gazdagok: Rolex helyett egy annál jóval drágább pixelfej (CryptoPunks) vagy digitális majom (BAYC) az Ethereum hálózat további sikere esetén mind villogásra, mind értéktárolásra alkalmas.
Kategóriák
Egyelőre 8 NFT kategóriát különböztethetünk meg, ezek a következők:
- Műalkotások, általában 1/1 vagy limitált szériás munkák, az eredeti művész által létrehozva és listázva. Egy Autoglyph például ma a felfoghatatlan 400m forintnál kezdődik, egy éve viszont még 10 alatt mentek. Hasonlót ment eddig a Fidenza is. Híres felsőkategóriás NFT művészek: Beeple, XCOPY
- Zene
- Domain nevek, mint a már említett ens.domains
- Virtuális világok tárgyai, területei, kiegészítői (Decentraland, Sandbox, Cryptovoxels, Worldwide Webb)
- Digitális kártyák gyűjtőknek és játékosoknak
- Gyűjthető kollekciók darabjai, például 10.000 darabos közösségi profilkép projektek. Ez az a kategória, amely a legtöbb spekulátort megmozgat, és szintén itt a legnagyobb a veszélye annak, hogy a kollekció kibocsátói meglépnek az összegyűjtött pénzzel közösségépítés és hosszú távú munka helyett.
- Közösségi tagságik – pl. The Meta Key, Poolsuite
- Sport – Kártyák, híres mozzanatok
- Egyéb
NFT kollekciók értékelése és szintjeik
Az OpenSea forgalmi listája egy nem hivatalos NFT kollekció ranglistának is beillik, 2017 óta szinte az összes népszerű NFT projekt darabjai megtalálható a felületen.
Egész más képet kapunk, ha az utóbbi hét nap legnépszerűbb kollekcióit nézzük: A legnépszerűbb projekteket leszámítva hetente más és más lesz a forgalmi ranglista összetétele.
Nincs garancia arra, hogy ami egy adott héten népszerű (pl. Mekaverse robotok), a jövő héten is, vagy két év múlva is az lesz. Nincs garancia arra, hogy ami ma 1 ETH, az holnapután nem lesz tizedannyi. Minden a közösségen, a fejlesztőkön és a felhasználási módokon múlik. A piac ad értéket a projekteknek, de még a tartósan népszerű NFT-k ára is ciklikusan mozog.
NFT műalkotás és kollekció derivatívák
Miért volt időtálló a Cryptopunks? Korai volt, jól felismerhető, a szektorba áramló pénz ezért itt keresett helyet magának. Mikor az Ethereum drágulásával párhuzamosan kezdett elérhetetlenné válni a tömegek számára, megérkezett a státusszimbólum szerepkörbe, és innen már nehéz lesz elértéktelenedni. A mai legolcsóbb punk 68 ETH (~84m forint).
A mindenkori NFT alkotások és kollekciók 99.9%-a hosszú távon nullát fog érni, így ezek még a kriptopénzek szélsőségesen fel-le mozgó világánál is kockázatosabb befektetést jelentenek.
A CryptoPunks példája jól mutatja, hogy a legsikeresebb projektek számos derivatívát, átdolgozást ihletnek, melyek valamilyen módon igyekeznek az eredeti ismertségét kihasználni. Így született meg például a The Humanoids, a DOS Punks, Fast Food Punks, ChiptoPunks és még száz másik projekt, köztük olyan is, melyek csak részben vagy utalás szintjén punkosak.
Minél több a derivatívája, annál értékesebb egy NFT projekt
Hasonló “leszármazott” kollekciók a Bored Ape Yacht Club (BAYC) majmai után szinte minden létező állatképes, random generált több szavas “klub” (pl. Sneaky Vampire Syndicate, Mad Rabbits Riot Club, Doge Pound, Lazy Lions stb. ), melyek közül egyik sem tudta sem művészi színvonalban, sem közösségben, sem adás-vételi forgalomban a töredékét sem elérni az eredetinek. Ez többek között azért van így, mert a BAYC már kitört a spekulációs buborékból: a tagok offline eseményeket rendeznek, közös projekteket valósítanak meg és világsztárokat vonzanak be a soraikba.
Az óriási hype-nak köszönhetően a 2022 elején a legolcsóbb BAYC majom már drágábban vehető meg, mint a legolcsóbb punk, ezzel pedig hivatalosan is az épp legmenőbb profilkép kollekcióvá és közösséggé lépett elő.
Vannak olyan felsőkategóriás kollekciók is, például a CrypToadz, melyek minden darabját és a teljes projektet is közkinccsé (Public Domain, CC0) tették létrehozói, ezáltal ösztönözve a békák felhasználását bármilyen online és offline projekthez. Volt aki matricát csinált belőlük, készültek zombi békák, volt aki ingyen legyeket bocsátott ki hozzájuk, és volt aki 3D-sítette minden tulajdonos békáját:
Szerzői jogok
Felmerül a kérdés, hogy mi értelme van ezeket a különböző utánzatokat megcsinálni, és mi értelme van megvenni. Nézzük az egyes résztvevők szemszögéből:
- készítők: A kibocsátott derivatíva NFT-k vagy ingyenesen elkérhetők (free mint) vagy általában 0.01-0.1 ETH közötti áron vásárolhatók meg. Utóbbi esetben a készítőnek már van egy nagyon komoly bevétele (pl. 10 000 x 0.01 ETH = 100 ETH = 100m Ft), de még a másodlagos eladásokból is részesülhetnek, tehát amíg van hype a projekt körül, addig ők folyamatosan, néhány százalékkal részesülnek minden egyes eladásból.
- vásárlók: A vásárlók általában spekulációs céllal jönnek, de az is elképzelhető, hogy egy meglévő NFT-jük mellé keresnek hasonló stílusú “kiegészítőt”, ezzel gyűjtögetve, bővítve egy számukra kedves (és értékes) kollekciót.
- eredeti kollekció vagy műalkotás: A korábban már kifejtett módon a származtatott vagy az eredetire valamilyen módon utaló műalkotások az eredetik értékét növelik, hiszen felhívják rájuk a gyűjtők és spekulánsok figyelmét.
Jogok az eredeti készítőnél
A CryptoPunks esetében az üzleti jogok az eredeti készítő LarvaLabs-et illetik, tehát hiába rendelkezik valaki egy millió dollárt erő pixelfejjel, nem tud vele kávémárkát vagy divatcikkeket reklámozni.
Jogok az NFT tulajdonosánál
Más a helyzet például a majmok esetében: a BAYC-tulajdonosok majmainak jogai a saját tulajdonukba kerültek a képek megvásárlásakor, így bármilyen üzleti tevékenységhez felhasználhatók – de csak a birtokolt majmok!
CC0: Milyen szerzői jogaid?! Ez a népé!
A szabad felhasználású projektek készítőinek célja, hogy az eredetire épülő közösségi projekteknek és számos szabad derivatívának köszönhetően szétfusson munkájuk híre. Ilyenkor mind a karaktereket, mind a képek bármely részét, akár a szabad forráskódot is fel lehet használni. Az általunk követett legismertebbek például a Nouns, a CrypToadz és a még csak készülő Treeverse. Utóbbi elméletileg egy play-to-earn fantasy játék lesz.
Ismeretlen művészek, induló kollekciók kockázata
A hullámzó NFT piacon egy éppen lefelé tartó szakaszban az ismeretlen művészek munkái, a kevésbé aktív kollekciók darabjai napok alatt a 0 közelében találhatják magukat. A 0 közelében nincs érdeklődés, nincs likviditás, nincs vásárló, ekkor pedig közel lehetetlen nehéz pénzzé tenni a két hete még a világ legjobb vásárának tűnt képeket.
Az ismertség és a folyamatos aktivitás (twitter, discord) az egyik legnagyobb biztosíték (de még így sem 100%-os!) arra, hogy hosszú távon is megmarad a befektetésként vásárolt NFT értéke. Ez persze nem segít a még kevéssé ismert, és így olcsó alkotások megtalálásában.
Blokkláncok, tranzakciós díjak és fenntarthatóság – Solana, Avalanche, Tezos
2021 novemberében az Ethereum szinte használhatatlan volt, nem egyszer száz dollár vagy afölötti tranzakciós költséget kellett volna egy-egy ügyletre kifizetni. Ez a kriptopiaci felfutásokkor előállő helyzet az aktivitásra is hatással van, hiszen egy olcsóbb NFT-nél már drágább lehet a tranzakció kötsége. Hosszú távon az Ethereum 2.0 és skálázási megoldásai (pl. Polygon vagy az Axie-féle Katana) jelentik a megoldást.
A rendszeresen magas tranzakciós költségek miatt nem csoda, hogy egyre népszerűbbek a trónkövetelők, a saját blokklánccal, saját NFT ökoszisztémával és jóval olcsóbb tranzakciókkal (néhány cent) rendelkező $SOL, $AVAX és $XTZ. A probléma egyelőre itt az, hogy nincs kiforrott ökoszisztéma, nincs annyi projekt és koránt sincs annyi vásárló (még) ezeken a láncokon, mint Ethereumon.
Néhány példa:
- Solanart https://solanart.io/
- Solsea https://solsea.io/
- Husky https://www.husky.space/
- Tezos platformok és appok https://tezos.art/
A Solana 7. míg az Avalanche 11. a kriptopénzek kapitalizációs listáján.
Kellékek
NFT listázásához (eladás) és vásárlásához is szükség van saját tárcára és kriptopénzre, mellyel a tranzakciós költségeket fizetni lehet.
Tárca
Az egyszerűség kedvéért maradjunk az Ethereum ökoszisztémánál. A legnagyobb piactér Opensea platform használatához Metamask tárca használata a kézenfekvő. Ezt telefonra az alkalmazásboltokból (figyelj rá, hogy sok letöltés, review legyen!) míg számítógépre a böngésző alkalmazásboltjából lehet letölteni.
A Metamask használatáról egy külön bejegyzés készül az oldalra.
A tárca beállítása után be kell küldenünk némi ETH kriptopénzt, hiszen üres tárcával semmit sem tudunk csinálni az NFT-k világában.
Másik népszerű, és kezdőknek is ajánlható mobil tárca a Rainbow, mely iOS-re és Androidra is elérhető. Részletes bejegyzésünk: Rainbow Wallet – Ethereum NFT tárca Bemutató.
Ethereum és egyéb kriptopénzek vásárlása
Folyamatban
Twitter és Discord
A scéna két legfontosabb felülete a Twitter és a Discord.
Twitteren a véleményvezérek/régi motorosok osztják az észt, és nagyon könnyen botlik az ember érdekes, új elemzésekbe, nézőpontokba. Azok számára, akik legalább érdeklődés szintjén foglalkoznának az NFT-kkel és kriptopénzekkel, kötelező a Twitter használata, mert így lehetséges elsőkézből értesülni a fontos és új infókról.
Ha még ismeretlen számodra a felület, kezdd a Futuretrends bekövetésével, a likejaink és megosztásaink segítségével el tudod kezdeni építeni a saját érdeklődésednek megfelelő információs csatornát. Megosztani nem muszáj semmit, figyelni pedig ingyenes! Bővebb bejegyzésünk a Twitter fontosságáról itt.
Discord a valamilyen tematika szerint rendeződő közösségek otthona, hatékony, szobákra rendezett információátadás és a kommunikáció céllal. Az NFT-s Discordok jelentős része a kibocsátás és a nagyobb ármozgások környékén aktív, sokszor csak ilyenkor érdeklődnek a tagok arról, hogy mi van a projekttel. Érdemes óvatosnak lenni, azok döntő többsége, akik privátban rádírnak ezen a felületen, át akarnak verni és el akarják lopni a pénzed.
Hogyan lesz egy saját készítésű NFT értékes vagy legalább eladható?
Tapasztalataink szerint a közösségi jelenlét és ismertség (Twitter), minőségi képek/alkotások és folyamatosan épített, aktív közösség kellenek a sikerhez. A semmiből érkezve egy brutálisan látványos, szép, minőségi munka sem fogja felkelteni a piac érdeklődését, mert továbbadhatóság is nagyon fontos – az pedig akkor teljesül, ha legalább egy szűk csoport ismeri és megszerette a munkáidat.
Ennél jobban sajnás nem értünk a témához, de ha te művész vagy, várjuk hozzászólásod alul, és bővítjük a fejezetet.
NFT készítése és eladása – Lépésről lépésre
Bemutatjuk a folyamatot a legnagyobb centralizált felületen, ez lesz az a folyamat, amit a nem programozó szintű felhasználók egyszerűen végig tudnak követni.
Készítés az OpenSea platformon
- Tölts le a telefonodra egy kriptovaluta tárca appot. Mi a teszthez a Trust Wallet (android) appot töltöttük le, de javasolható még a Metamask (Ethereum only), a Coinbase Wallet vagy iOS-en a Rainbow. Figyelj rá, hogy csak olyan appot tölts le, amin sok értékelés és letöltés van. A legtöbb asztali felhasználó Metamaskot használ.
- Első belépéskor kreáld meg a tárcát, amit javasol, és írd fel papírra a helyreállítási karakterláncot. Ezzel a 12 szóval tudod helyreállítani a tárcád, ha elromlik-ellopják-tönkremegy a telefonod vagy számítógéped. Sehogy máshogy nem tudod helyreállítani a tárcád!
- Válaszd ki az Ethereum tárcát a Wallet menüben, és küldj be (Receive) vagy vásárolj az appban néhány tíz dollárnyi ethereumot. Kívülről például a Coinbase (USA), Bitpanda (EU) oldalakról vagy másik tárcából küldhetsz be.
- Engedélyezd a Trust wallet Settingsben a WalletConnect funkciót, ezzel fogsz tudni az Opensea-hez csatlakozni
- Nyisd meg a számítógépen az Opensea-t, és nyomd meg a főoldalon a Create gombot
- Csatlakoztasd a korábban beállított tárcát a “Use a different wallet” opcióra kattintva. A listából WalletConnect, majd kék gomb: a felugró QR kódot a tárca app Settingsben a WalletConnectre kattintva tudod leolvasni.
- Leolvasás után engedélyezd a belépést a kék gombbal
- Következik a kollekció, majd maga az NFT létrehozása logó, adatok és a kép/videó/gif feltöltésével. A Create gomb kétszeri megnyomása után elkészült a kollekciónk, benne 1 db NFT-vel.
NFT eladás
Az elkészült digitális vagyontárgyunkat listázhatjuk értékesítésre ugyanazon a felületen ahol elkészítettük. A jobb felső sarokban a profilunkban látható az elkészített NFT, amelyre kattintva megint jobb felül találjuk a Sell – eladás gombot.
Fix áron listáztuk az első futuretrends.hu NFT-t, mert a licithez legalább 1 ETH visszatartási (?) árat kellett volna megadni. A Price mezőbe 0.01 ETH került, a többi opcióval, mint időzítés, záró ár és meghívásos értékesítés, nem foglalkoztunk. A kék gombra kattintva listázhatjuk a tételt, a platform a listázásért nem számít fel díjat, az értékesítés után azonban 2.5%-ot kérnek.
Az első listázásunkkor egy ethereum tranzakciót kell jóváhagynunk a tárcánkból (WalletConnect), amely az aktuális (és változó) tranzakciós költségek mellett több dollárt is jelenthet. A jövőben az Ethereum hálózat 2.0 verziójával ezek a költségek a várhatóan jelentősen csökkennek majd.
NFT vásárlás menete – Platformok, használat
A legnagyobb, napi több száz millió dolláros forgalmat bonyolító platform az https://opensea.io/
Új trónkövetelő a saját tokennel ($LOOKS), stakinggel, alacsonyabb fee-vel a https://looksrare.org/, mely ösztönzőként a napi bevételeit több módon is visszaosztja a felhasználók között $LOOKS és WETH formájában. Friss projekt és friss token, fokozott óvatosságot igényel!
Egyéb felületek:
https://niftygateway.com/
https://rarible.com/
https://bondly.finance/
https://foundation.app/
https://lazy.com/ kollekció gyűjtemény
A futuretrends.hu oldalon főleg technológiával és befektetéssel kapcsolatos bejegyzéseket találsz, melyek ismeretterjesztési céllal születnek. Ha érdekel ez a világ, tarts velünk Twitteren.
Leave a Reply Cancel Reply
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.
Én arra lennék kíváncsi hogy egy db NFT létrehozása mennyibe kerül az OpenSea oldalán? Talán függ a méretétől? Esetleg attól hogy az kép, videó vagy egyéb digitális dolog?
NFT létrehozás az OpenSea-n 100mb méretig lehetséges JPG, PNG, GIF, SVG, MP4, WEBM, MP3, WAV, OGG, GLB, GLTF formátumokban, első listázáskor van egy Ethereum tranzakció, ami gas-ba kerül és több (sok) dollár is lehet a mai árakon. Ennek kiküszöbölésére használnak pl. Polygon (layer2 hálózat) Eth-et is az oldalon.
Annak még nem jártam utána, hogy a sokezer darabos kollekciókat hogyan jelenítik meg először az oldalon, de sejtem, hogy nem egyesével.
Ezen az tranzakciós költségen kívül ingyenes a listázás, de ha eladtad, akkor 2.5%-ot le fognak vonni az árból kezelési (és gondolom így ők fizetik a tr költséget) költség címen. Nem egy olcsó platform..
Jól értem, hogy ha feltöltök egy NFT-t, akkor 1 Eth értéket kell befizessek?
Nem, semmit nem kell befizetned. Te állítod be az árat, hogy mennyiért akarod listázni a felületen.
Nem tudom, hogy most milyen tranzakciós költséggel jár épp egy listázás, de ez az, ami nagyon sok is lehet (bár ez sem 1 ETH)
300 $ jelenleg egy NFT listázása az Opensean.
Jól értelmeztem, hogy ezt csak a legelső NFT feltöltéskor kell kifizetni, utána nincs ilyen költség?
Az ETH-t kis is lehet venni? Úgy értem, hogy van egy bizonyos összeg és azt valódi pénzért tudom tenni?
Igen, különböző magyar és külföldi felületeken (brókerek, pl. Coinbase, bitpanda, itthon meg talán coincash) át tudod váltani, de kriptopénzről fiatra váltás már adóköteles, ha profit van.
Saját NFT oldalamon csak 0,3 USD egy NFT létrehozása és listázása. Igaz, nem Eth, hanem CELO, de ugyanaz az ERC721 szabvány token. Sokan csak a nagyobbakból, mint pl.: Opensea tudnak kiindulni, holott, az olcsóbb belépő az NFT-k világába sokkal többet jelent tapasztalat szerzés szempontjából. Azért indítottan CELOs felületet, mert a lényeg ugyanaz, de mivel a sűrű fillérek híve vagyok, így lassan, de magabaiztosan építkezhetek.
Csabai, te vagy az?🙂
Mi az oldalad?
Én is kíváncsi lennék az oldalad nevére.
Üdv, érdeklődnék.
Hitelességi tanusítvány jeligére.
A kísérleti NFT kapott tanúsítványt? Ha igen, akkor hol és mennyibe került?
Hali, milyen kísérleti NFT és milyen tanúsítványt?
Sziasztok, nem rég töltöttem fel festményeimről képeket eladásra az Instagramra és rengeteg megkeresést kaptam, hogy megvásárolnék NFT-ként. Nekem ebből mi a hasznom? Bevallom, hogy nem szeretnék semmilyen kriptopénzt birtokolni, inkább szívesebben venném, ha rendesen megvásárolnák. Tud nekem segíteni valaki?
Szia, ugyanígy vagyok mint te, és nem találok ezzel kapcsolatosan semmi választ. Van már tapasztalatod azóta?
Valami olyasmit kell elképzelni, hogy pl. ugyanabból a festményből digitálisan csinálhatsz pl. 100 darabot is, nyilván csökkentett áron, és azokhoz rendelhetsz pl. fizikai printet. Ha elkéri a vásárló a printet, akkor a digitális verziót “elégeted”. Amíg nincs fizikailag elkérve, addig online tudnak vele kereskedni úgy, hogy kapsz tranzakciónként valamilyen %-ot.
Itt egy hasonló megoldás Damien Hirst-től: https://www.portfolio.hu/befektetes/20221012/damien-hirst-tobb-ezer-festmenyet-egette-el-az-nft-tulajdonosok-nem-tartottak-ra-igenyt-572535
Ez csak egy lehetőség az ezer közül, de nem vagyok művész, nem ismerem az alkotások értékesítésének nehézségeit. Valószínűleg azért akarnak NFT-t a műveidből, mert úgy érzik tudnának rajta keresni. Megfelelő módon beállított NFT-kkel te passzívan (tranzakciónként) keresnél azon, hogy ők keresnek rajta.