Oculus Quest 2 – VR, AR és hologram a jövő
Bemutatta a Facebook a legújabb önálló virtuális valóság eszközét: itt az Oculus Quest 2. A bemutató videókat és utána az MKBHD-féle Zuckerberg beszélgetést látva olyan érzésem támadt, hogy ez az első igazi VR tömegtermék, ami a 2020-as karácsony sztárja lehet.
A bejegyzés második részében a Facebook alapítója által elképzelt, és több ezer fejlesztővel már most épített jövőről lesz szó.
Oculus Quest 2 – Standalone VR fejes és kontrollerek 299$-ért
Ez a 64 GB tárhellyel rendelkező verzió ára, itthon a dollár árfolyam függvényében valahol 120 000 környékén kell majd lennie.
A 256-os 400$, míg a kábeles csomag ára 478$. Táska hozzá 50$, “Elite Strap”, amely sokkal komolyabb tartást és kényelmet biztosít hosszabb viseléshez, újabb 50$. A korábbiakhoz képest ez jelentős előrelépés, ugyanis a Quest 1 itthon még mindig 220k-ba kerül, pusztán a két kontrollerrel csomagolva.
Az eddigi legnagyobb kritika az eszközzel szemben, hogy kizárólag Facebook bejelentkezéssel lehet használni, ami nyilván a figyelmünket célző, minden eddiginél pontosabb adatgyűjtés miatt kell.
A bemutató rövid és lényegretörő, érdemes megnézni:
Rengeteg review videó jelent meg az utóbbi hétben a Quest 2-ről, idelinkelem az egyik elsőt. Szó esik benne beállításokról, élességről, játékokról és egyéb környezetekről, valamint a konrollerek újdonságairól is, érdemes megnézni, ha érdekel a téma:
Hologram a jövő
Amiért ezt az egész bejegyzést meg akartam írni, az a következő videó az egyik legnépszerűbb tech videós csatornáján Zuckerberggel a VR és a kommunikáció jövőjéről. Amellett, hogy egészen emberi feje van (még nevet is!), meglepő jóslatai vannak a jövőre nézve:
- az okostelefonok hamarosan kimennek a divatból, helyette AR (augmented reality – kiterjesztett valóság) és hologramok lesznek a kommunikáció és a tartalomfogyasztás eszközei
- A Facebook könnyű és mindennap hordható AR szemüvegen dolgozik “a következő években”
- Közben pedig az immerzív VR technológiát tökéletesíti
- Az út végén a real-time kommunikációra és interakcióra (!) alkalmas hologramok használata áll. Egy helyen lehetünk majd úgy, hogy több ezer kilométerre vagyunk egymástól. Elképzelése szerint a szemüveg vetíti majd ki a hologramot elénk, nem lesz szükség képernyőkre és billentyűzetekre.
- Az, hogy a fizikai világ törvényei nem korlátozzák majd a kreativitást (AR-ben, VR-ben és hologramként látott munka, szórakoztatás, vásárlás), óriási távlatokat nyit meg, új iparágak születnek majd.
- Már most több ezer ember dolgozik ezen a Facebooknál (!), úgy gondolja, hogy ez lesz a következő nagy platform az okostelefonok után
20 perc, érdemes:
A Facebook tovább habzsolja virtuális létezésünket
Egyre olcsóbb, egyre jobb, egyre teljesebb virtuális-kiterjesztett világ, közben a nagy testvér felügyel minket. A videóból az is kiderül, hogy “nem tudja min dolgozik az Apple”, ami kb. annyit jelent, hogy az Apple is gőzerővel dolgozik a következő nagy robbanáson, ami ugyanezt a területet célozza. Ha az Apple és a Fb dolgozik rajta, minden nagyobb gyártó ki fog jönni a saját ökoszisztémájába épülő hasonló eszközzel.
Facebook, mint befektetés
Először letarolták a nemzeti közösségi hálózatokat, majd remek érzékkel, korán vették meg az Instagramot. Habár a TikTok a legfiatalabbak körében óriásit harapott ki a tortájukból, a fentiekből látszik, hogy nem szabad őket leírni. Képzeljük csak el a profilozás, hirdetések, értékesítés végtelen lehetőségét egy olyan világban, mikor a fejünkre költözött mobil-okosóra-projektor lencséjén át látjuk a valóságot.
Befektetési szempontból – különösen, ha tartósan esik tovább a mostani 700 mrd dolláros market capről – biztos választásnak tűnik a következő évtizedre. 2019-ben 70mrd dolláros bevételük volt 27%-körüli éves emelkedéssel. A második negyedévben a járvány ellenére sikerült növelni a bevételeket, és jelentősen (12%-kal, havi aktív 2.7 mrd) nőtt a felhasználószám is.
Az Oculus Quest 2 ráadásul egy olyan hardvergyártói szerepet is vetít előre, amely a legnagyobb gyártók közé emeli majd a céget. Erről bővebben egy későbbi bejegyzésben.