Virgin Galactic, Blue Origin és SpaceX – Milliárdosok űrversenye
2021. júliusában elindult az amerikai milliárdosok űrversenye, és amelynek rövid távú célja az űripar globális berobbantása, míg hosszabb távon a Hold és a Mars kolonizációja. Még leírni is csodálatos. A bejegyzésben átnézzük a három legfontosabb piaci szereplő terveit és eredményeit, a végén pedig megkíséreljük a befektetési lehetőségeket is megvizsgálni.
Tartalomjegyzék
Erre bezzeg van pénz*
Virgin Galactic: 2021. július 11-ei sikeres repülés
Blue Origin: 2020. július 20-ai repülés
SpaceX és Starlink
Befektetés az űrversenybe
Fizessenek a dollármilliárdosok!
Az internet egy része persze szélsőségesen reagált a Virgin Galactic első utasos útjának sikerére, főként a “van elég dolog a Földön is”, “miért nem adóznak a milliárdosok?”, és “mi mindenre lehetett volna költeni ezt a pénzt” érvek mentén.
Ezzel szemben az emberiség hosszú távú érdekeit szolgálja, hogy a világ leggazdagabb emberei nyomon követhető módon, a saját és befektetőik pénzéből – vagy versenyezve, nyomott árú NASA megbízásokon keresztül – költenek ezermilliárd forintokat az űrtechnológia fejlesztésére. Nem elhanyagolható módon pedig izgalmat és inspirációt jelentenek a fiatalabb generációk számára.
Újra halad az emberiség valahová.
2021. július 11.: Tömegturizmus az űr határán
A Virgin Galactic rakétameghajtású repülőjének első éles bevetésén Sir. Richard Branson alapítón kívül 3 másik utas és két pilóta érhette el az űr határát, és a tapasztalhatta meg egy rövid időre az ezzel együtt járó súlytalanságot. A céget 2004-ben alapították, sajnos nem volt zökkenőmentes az útjuk idáig.
A Virgin Galactic ($SPCE) a következő, már fizetős járataira darabonként 250 000 dolláros (75m forint) áron kaphatók a jegyek, melyek tartalmazzák az új-mexikói sivatagi űrkikötőbe való transzfert, meleg étkezést, felszállást a hordozó repülőgéppel, majd a rakéták begyújtását és függőleges emelkedést – az amerikaiak által definiált űr határára – 85 kilométeres magasságba. Az emelkedés végén a repülő lassan átbukik és megkezdi a kontrollált zuhanást, melynek végén visszaszáll a kiindulási űrkikötőbe.
A 2021. július 11-ei első úton Branson mellett a cég egyes vezetői vettek részt, akik így jobban megérhették azt is, hogy mit árulnak és min lesz még érdemes javítaniuk a tömegturizmus beindulásával. A több száz meglévő foglalásuk a mostani hypenak köszönhetően valószínűleg gyorsan eléri az ezres nagyságrendet, amely lehetővé teszi majd mind a flotta, mind a szolgáltatásaik kibővítését.
A világon ma már huszonmillió feletti a dollármilliomosok száma, így a valóban exkluzív élményt keresők számára az űrturizmus lehet az új Bora-Bora.
Blue Origin
A világ leggazdagabb embere 2021. július 20-án emelkedik az űrbe saját cégének Blue Shepherd nevű űrhajójával, mellyel 105 km-es magasságot kísérelnek meg elérni. A zuhanás megkezdése előtt 3 percet tölthetnek teljes súlytalanságban, óriási ablakok mögül ámuldozva a Föld és az űr szépségén.
Az automatikusan vezérelt fel-és leszálláson Bezos mellett még 5-en vesznek részt, köztük a testvére és egy egyelőre ismeretlen gazdag ember, aki 28 millió dollárt ( közel 8.5 mrd forint) fizetett a lehetőségért.
A Blue Origin célja az űrtechnológia és az űrutazás költségeinek csökkentése, ezzel pedig az űr emberi meghódításának beindítása. Korábbi terveik szerint a Föld körüli pályára történő kereskedelmi szállítás mellett már 2023-ban felszerelést, míg 2024-ben embert juttatnának a Holdra, ebben pedig már az Elon Musk-féle SpaceX a fő vetélytársuk. Ja és persze a kínai állam.
Space Exploration Technologies Corporation és a Starlink
Elon Musk, a Tesla vezérigazgatójának szerelemprojektje a szintén a kétezres évek eleje óta létező SpaceX, melynek célja szintén az emberiség kirajzásának segítése, az élet “biztonsági mentéseinek” létrehozása más égitesteken.
Újrahasznosítható rakétáik segítségével ma már néhány hetente juttatnak rakományt Föld körüli pályára, a Starship névű űrhajójukkal pedig előbb Föld körüli, majd Holdat célzó missziókat terveznek. A NASA Artemis programja keretében 2024-ben űrhajósókat is vihetnek a Holdra, ha a korábbi távvezérelt, majd emberes holdkerülő küldetések sikerrel járnak.
A NASA az első emberes leszállás után évente tervez űrhajósokat utaztatni a Hold és a Föld között, majd néhány éven belül követhezhetnek a Marsot célzó utak.
2019-ben indult a 12 000 tervezett Starlink műhold pályára állítása az első hatvan eszköz fellövésével. A projekt célja állandó és nagy sávszélességű internetkapcsolat biztosítása a bolygó teljes területén, főleg a rurális, infrastrukturálisan elmaradottabb térségekre fókuszálva. 2021-ben az északi félteke északi részén már folyik a szolgáltatás tesztje valódi felhasználókkal, egyelőre több száz mbit/sec stabil sebességgel. A következő években a SpaceX-ből ki fog válni a Starlink, és tőzsdére lép.
Befektetés az űrversenybe
A következő évtized tehát a magáncégek űrversenyéről szólhat, melyhez a globális érdeklődés – és így a szektorba áramló pénz – növekedésével újabb szereplők fognak csatlakozni. Azok számára, akik kellően izgalmasnak és jövőtállónak találják ezt a trendet, már most van lehetőség publikus space tech cégekbe fektetni.
Tartós bevételekről és skálázás tekintetében az óriáscégeken és a SpaceX-en kívül még nem beszélhetünk, ezért fiatal vagy kis kapitalizációjú űripari cégekben részesedést tartani szélsőségesen rizikósnak minősül.
Három nagy csoportot különböztethetünk meg:
- Hagyományos aerospace és védelmi szereplők, százmilliárd dollár feletti kapitalizációval: Boeing $BA, Lockheed Martin $LMT, Raytheon $RTX
- Űrturizmussal, rakétatechnológiával, műholdakkal és 3D nyomtatással foglalkozó kicsik: Virgin Galactic $SPCE, Maxar $MAXR, Rocket Labs $RKLB, Proto Labs $PRLB, ExOne $XONE
- IPO vagy spinoff előtt álló nagyok: SpaceX-féle Starlink, mely néhány éven belül, a stabil bevételtermelés elérése után léphet tőzsdére. Elon Musk igérete szerint a hosszú távon Tesla részvényt tartókat igyekeznek majd előnyben részesíteni a kibocsátáskor. Hogy mit jelent a hosszú táv, nem tudni.
- +1, az ARK Space Exploration & Innovation ETF ($ARKX):
A futuretrends.hu oldalon főleg technológiával és befektetéssel kapcsolatos bejegyzéseket találsz, melyek ismeretterjesztési céllal születnek.